Ko je odustao od  Luke Dončića? – imperija Sends i Niko Harison

Vest o trejdovanju slovenačke košarkaške mega zvezde Luke Dončića u Los Anđeles Lejkerse izazvala je tektonski potres u američkoj  košarci, šoubiznisu, a s ozbirom na astronosmke ugovore, mogli bismo da konstatujemo da su transferi košarkaša ujedno i par ekselans ekonomsko pitanje (naredne godine Dončić je od Dalasa trebalo da dobije gotovo 350 miliona dolara za “supermaks” ugovor).

Prva pitanje koje je svetska i američka javnost postavila je ko se zapravo krije iza ove hrabre odluke, da franšiznog igrača, i nedodirljivog idola zameni sa zvezdom Lejkersa, šest godina starijim Entonijem Dejvisom? Mnogi su pomisli, i pogrešili – ne, to nije bila odluka Majka Kjubana koji je više od dve decenije bio alfa i omega Dalas Maveriksa, a za vreme njegovog mandata osvojena je titula sa Dirkom Novickim, a doveden je i Dončić, sa kojom je otpočela nova renesansa tima iz Teksasa.

U Dalasu već izvesno vreme Kjuban nije većinski vlasnik franšize. Dakle, kada je u subotu uveče stigla šokantna vest da je Luka Dončić trejdovan, većina poznavalaca prilika u najjačoj ligi na svetu znala je da ovo nije mogla da bude odluka Kjubana, sada manjinskog vlasnika, koji je jednom prilikom izjavio “da bi se pre razveo od svoje žene nego Dončića pustio u drugu NBA franšizu”. Kasnije je u izjavi za WFAA ove navode i potvrdio.

Ko jeste?

Porodica Adelson, veze sa Trampom i vojna služba

Kjuban je prestanak svojih svakodnevnih košarkaških operacija zvanično priveo kraju prodajom svog udela porodici Adelson iz Las Vegasa, tačnije Patriku Dumonu, zetu kazino magnatkinje Mirijam Farbstein Adelson, koji aminuje njene odluke.

Jedna od najmoćnijih žena u Americi rođena u Tel Avivu, a odrasla u Haifi. Njeni roditelji su pobegli iz Poljske 1930-ih i otišli ​​u Izrael, tačnije Palestinu koja je tada bila pod britanskim mandatom. Njeni baka i deda i šira porodica su prema nekim izvorima ubijeni u Holokaustu.

Godine 1986. godine, nakon što je završila obaveznu vojnu službu, došla je u Sjedinjene Države kako bi studirala lečenje zavisnosti od heroina na Univerzitetu Rokfeler u Njujorku, da bi dve godine kasnije, dok je još bila na “Rokfeleru”, upoznala i počela da se zabavlja sa Šeldonom Adelsonom, rodom iz Bostona, sinom jevrejskih imigranata, i biznismenom u usponu.

Sastanak na slepo, ubrzo je postao brak, a Adelsonova imperija (osnivač, predsednik i glavni izvršni direktor Korporacije Sends) koju je nakon njegove smrti (2021) nasledila, učinila je jednom od najbogatijih udovica Amerike.

Nakon što je Šeldon preminuo, Adelson je preuzela većinsku kontrolu nad kompanijom oficijelnog naziva Las Vegas Sands Corp, koja posluje u okviru kazina i odmarališta u Las Vegasu (Sends je srušen i preuređen kao Venetian, otvoren 1999, a susedno odmaralište, Palaco, otvoreno je 2007, i oba su prodata 2022. godine). Na čelu korporacije trnuetno se uz Dumona nalazi i operativac Robert Goldštajn.

Godine 2023. izašla je procena da ona i njena porodica imaju neto vrednost od 35 milijardi dolara – što je činilo petom najbogatijom ženom na svetu, prema Forbsu. Prema Forbsovim podacima iz 2025. godine njeno bogatstvo danas samo je “neznatno” manje (32,4).

Od moći njihove porodice ogromne benefite imala je i politika, tačnije republikanci. Adelsonovi su donirali 20 miliona dolara Trampovoj prvobitnoj predsedničkoj kampanji 2016. godine, iako su inicijalno svoju podršku dali senatoru Marku Rubiju sa Floride, ali su kada su videli da je đavo odneo šalu brzo su se prešaltovali na pobedničku stranu.

Tramp im to nije zaboravio, pa je 2018. godine uručio Mirijam Predsedničku medalju slobode, čast koja se dodeljuje onima koji su dali „posebno zaslužan doprinos bezbednosti ili nacionalnim interesima Sjedinjenih Država, miru u svetu, kulturnoj saradnji i privatnim poduhvatima.

Embed from Getty Images

Tokom izbora 2020. godine, Adelsonovi su bili još izdašniji, postavši najveći pojedinačni finansijski darodavci kampanje za reizbor predsednika Donalda Trampa, donirajući 75 miliona dolara njegovom superpaku. U poslednjoj predsedničkoj trci Mirijam je Trampu donirala 100 miliona dolara iz sopstvenog fonda.

Niko Harison, sa štitom ili na njemu?

Mirijam je oficijelno preko Dumona sve i svja Dalasa, ali kada je reč o Dončićevom trejdu, to je bila odluka jednog generalnog menadžera Maveriksa Nika Harisona.

Dugogodišnji izveštač NBA i Maveriksa Mark Stajn je pre nekoliko dana izvestio da je Harison bio pokretačka snaga trejda, žudevši da naglo promeni pravac franšize sa jednom od najzapanjujućih odluka u istoriji lige. Niko je izjavio “da je mogao da ne radi ništa, i da ne rizikuje”. Odlučio se na potez koji mu je već prvog narednog dana u Dalasu doneo brojne glavobolje, i revolt navijača naklonjenih slovenačkoj zvezdi, koji su se okupljali ispred zdanja Maveriksa gotovo oplakujući bivšu zvezdu tima. Mnoge sadašnje i bivše zvezde, kao i navijači i NBA fanovi širom sveta, iznenađeni su ovim trejdom a u njemu je govorio i Čendler Parsons, bivši košarkaš između ostalih i Dalasa, koji je otkrio da je Luka kupio kuću u ovom gradu za 15.000.000 dolara prošle nedelje.

Ko je Niko Herison, i koja poslovna predistorija ga je osnažila za ovako hrabru odluku?

Niko je rođen 1972, i bio je profesionalni košarkaš. Nakon što je igrao koledž košarku u Vest Pointu i na univerzitetu Montana, Harison je niz godina proveo na košarkaškoj pečalbi u Belgiji, Japanu i Libanu. Iako ove destinacije ne deluju da je njegov košarkaški talenat bio posebno vredan, on je briljirao u studentskim danima, pa je primljen i u Kuću slavnih univerziteta MSU. Kao senior, Harison je doveo Bobketse do mesta na završnom košarkaškom turniru NCAA, gde su “Mačke” eliminisane od univerziteta Sirakjuz. Tim je bio popunjen legendarnim igračima, Krejgom Hetlerom, Kvadrom Lolisom, Denijem Sprinklom i imenjakom mu Salivenom, ali su osovina tima bile Harisonov atletizam i radna etika.

Na fakultetu je diplomirao biologiju, želeo je da postane doktor, ali je sudbina rekla – Evropa, kasnije Bliski istok. Nakon više od sedam godina inostrane karijere, vratio se u SAD i zaposlio kao predstavnik u prodaji farmaceutskih proizvoda.

Najk i prijateljstvo sa Kobijem Brajantom

Harison je 2002. godine započeo 19-godišnju karijeru kao predstavnik za NBA u kompaniji Nike Inc., da bi kasnije zuazeo visoku poziciju potpredsednika za severnoameričke košarkaške operacije. 

Početak karijere vezuje se za njegov angažman na jugozapadu SAD, gde je bio marketinški menadžer, što je značilo interakciju sa nekim od najvećih NBA timova i igrača tog doba, uključujući San Antonio Sparse, Tima Dankana, Tonija Parkera i Manua Đinobilija. Godinu dana kasnije, Harison je određen za marketinšku vezu sa jednom od najvećih Najkovih zvezda, Kobijem Brajantom, čija je reputacija tada bila teško pogođena.

Njegov brend bio je gotovo u nokdaunu, a uloga Harisona u renesansi Brajantovog imena bila je nemerljiva. Tokom tog procesa, Harison i Brajant postali su bliski prijatelji, a Harison se često mogao videti u pozadini Brajantovih paparaco fotografija. Brajantova imperija je ponovo išla uzlaznom linijom, a paralelno sa njom i Harisonova karijera kao menadžera u Najku, koji se do tada povezao sa gotovo svim vrhunskim zvezdama u profesionalnoj, koledž pa čak i srednjoškolskoj košarci. Kampovi, javni nastupi, motivacioni govori, bio je sveprisutan.

„Pomažem deci koja vole košarku da postignu svoje ciljeve, to je najbolji posao na svetu.” izjavio je tada Harison.

Saga sa Karijem

U poslu je bilo i grešaka, a ona najveća je svakako odbijanje Najka da za relativno mali novac stane iza Stefa Karija, koji je nosio Najk opremu tokom prve četiri godine svoje profesionalne karijere. Kada je prvi ugovor o patikama bio pri isticanju , porodica Kari imala sastanke sa svim glavnim kompanijama patika. Nova kompanija poznata kao Under Armour nudila je četiri miliona dolara godišnje plus franšizne patike i šansu da Kari postane lice kompanije. Najk, kudikamo etabliraniji, nije želeo da da više od 2,5 miliona dolara godišnje, i ne samo to.

Sastanak Harisona sa Karijem bio je totalni debakl, jer je jedan od njegovih kolega pogrešno izgovorio njegove ime, nazvavši ga Stefon, a da stvar bude gora na pratećem Powerpoint slajdu išlo je ime Kevina Durenta. 

Ostalo je istorija. Kari je potpisao za Under Armour 2013. pre nego što je 2015. produžio ugovor na devet godina, da bi u novembru 2020. godine, Under Armour najavio lansiranje odvojene marke Kari (Curry). Sličan gaf napravio je i Adidas sa Džrdanom odbivši da plati 2,6 miliona dolara.

Dalas

Godine 2021, Harison je imenovan za generalnog menadžera i predsednika košarkaških operacija Dalas Maveriksa, nasledivši legendarnog Donija Nelsona. Harison je bio kuriozitetan i jedinstven izbor za taj posao, pošto dao tada nije radio niti u jednoj NBa kancelariji. 

Tokom prve tri sezone pod njegovim vođstvom, Maveriksi su dva puta stigli do finala Zapadne konferencije NBA lige i finala 2024. godine, da bi ga Maveriksi juna iste godine nagradili višegodišnjim ugovorom.

Njegova odluka biće od onih koje se prepričavaju, u pozitivnom ili negativnom kontekstu. Poput NBA drafta u kojem su Nikolu Jokića kao 41. pika za vreme reklame za Tako Bel izabrali Denver Nagetsi, odluke Vlade Divca da ne izabere upravo Luku Dončića, Šarlota da trejduje Kobija Brajanta u Lejkerse upravo za Divca i dr.

Harison je svoju odluku lakonski obrazložio da se odluke donose za peeriod od pet godina, i da se posle niko neće ni sećati prethodnog sleda događaja. Ukoliko Dalas u skorije vreme ne osvojio titulu, Dalas mu ovu odluku nikada neće zaboraviti.

Pavle Jakšić | Vitraž

Pratite Vitraž:

Instagram

Facebook