Kontakt – Kako napraviti uspešan muzički festival?

Kontakt je manifestacija koja je posvećana muzičkom biznisu, i održava se već treću godinu u martu mesecu u Beogradu.

U okviru predavanja “Kako napraviti uspešan festival?”,  o njegovim dometima, perspektivama i aktuelnom trenutku, diskutovali su predstavnici najeminentnijih regionalnih festivala.

Ivan Milivojev, jedan od osnivača festivala “Exit” naveo je da “Srbiji nedostaje asocijacija festivala. Festivali su ti koji pomažu nove izvođače, ne postoji “export office”, kao u drugim državama gde se novi autori podržavaju u svom putu ka širenju uticaja van matične zemlje. Od festivala se očekuje da bude i medijski pokrovitelj, izdavač, promoter. Iako asocijacija ne postoji, svi mi međusobno ipak sarađujemo, iako smo konkurencija”.

Vladimir Rukavina iz festivala “Lent” (Maribor), nadovezao se na nepostojeću krovnu ulogu države u organizaciji i promociji velikih muzičkih događaja. Dubravko Suvara iz festivala “OK” (Tjentište, BIH) govorio je o potencijalima ovog događaja, čiji dometi su po njegovom mišljenju – 70.000 posetilaca.

“U zemlji u kojoj u toku festivala morate da razmišljate da li da na video bimu pustite utakmicu Hrvatska Rusija nije lako funkcionisati. Sve je povezano sa širom političkom slikom, ali i vrlo malim ulaganjima u urbanu, kulturnu infrastrukturu”.

Dejan Grastić iz Beer fest-a govorio je o benefitima festivala, kao i koristima koje iz njih ima i grad organizator. Minhen koordinira “Oktober fest”. Postoji zanimljiv kolegijalni odnos hotelijera sa festivalom, pošto oni izdvajaju 6% dobiti za dalji razvoj festivala. “Pokušaj da isto uradimo u Beogradu završio se neslavno, u priči sa duplo manjim procentima”.

Sara Gigante iz koncertne organizacije “Charm Music” (Turska) navela je da Turska nije veliko muzičko tržište, osim par velikih gradova. “U Turskoj je uspeh ako preživiš prve tri godine – bez trzavica sa državom, policijom, uz adekvatan broj posetilaca”. “Charm Music” je hrabro stupio na scenu u Srbiji, promovišuću muziku koja definitivno nosi pečat kvalitetne, a takva muzika danas je čist rizik za promotere – Eros Ramazzotti, Still Corners, Garbage.

Muzički trendovi danas ukazuju na nesistemsko slušanje muzike, kroz pojedinačne pesme, YouTube. Preslušavanje diskografije, ili dublje ulaženje u neku muzičku tematiku većini je misaona imenica.

Login Kočiški (Festival Taksirat, Skoplje), dodao je da “svi promoteri žele da neguju nove klince” navodeći kao primer trap bine koje su danas sastavni deo gotovo svih festivala.

Vitraž je postavio pitanje uloge festivala u emancipaciji društva, u nametanju zdravih vrednosti. Neko od učesnika je spomenuo primer sa RTS-a, koji je obrazložio manjak kulture u svom programu – trendovima?! To bi značilo da u srednjoj školi ne treba da se čitaju Dostojevski i Kami, već Zoranini sabrani blogovi. 

Ukazali smo na tendenciju oseke kvalitete, ukoliko se uporede izvođači u Areni 2008. i 2018. godine. Mark Noflera, Kris Riu, Leni Krevica zamenili su – Buba Koreli, Đani, Maja Berović.

Ivan Milivojev, koji je organizovao neke od tih koncerata 2008 (Cypress Hill, Franz Ferdinand) rekao je da su se promenile okolnosti, da je Srbija i dalje oivičena granicama, šleperi čekaju, izvođači dođu samo jednom i to iz dobre volje.

Sara Gigante, simpatičnu Italijanku, tema je pogodila jer “Srbiju smatra svojom”. Složila se sa Ivanom, da je ovde sve nekako teže, manji su honorari, koncerti zavise od toga da li izvođači imaju mini turneju u blizini. Koncert Erosa Ramazzottija joj je i dalje i “strepnja i zebnja”, iako on nikada nije nastupao u Beogradu, a ljudi ga obožavau. Taj osećaj i neizvesnot verovatno će trajati do pred sam koncert.

Mnoga imena koja su najavljena ipak nam ulivaju nadu da nije sve tako (muzički) crno. Spomenuti bendovi u organizaciji “Charma”, Greta Van Fleet, Cure (“Exit”), i ostalih organizatora koji su učestvovali na panelu, stavljaju Srbiju ipak na zasluženu muzičku mapu, koja nije skroz izbledela.

O događaju koji do subote 23. marta, nudi sjajan niz muzičkih koncerata, konferencija, i manifestacija, više na: https://www.kontakt.org.rs

Foto: Vitraž

Vitraž