Avgusta 2018, avion kompanije Horajzon Er (Horizon Air The De Havilland Canada DHC-8) ukraden je sa međunarodnog aerodroma Sijetl-Takoma od strane 29-godišnjeg Ričarda Rasela, agenta zemaljske službe Horajzona, bez iskustva u pilotiranju. Nakon što je Rasel izveo neovlašćeno poletanje, dva lovca F-15 Eagle su poletela su kako bi presrela letelicu.
Tog avgusta 2018. godine dan na međunarodnom aerodromu Sijetl Takoma bio je naizgled kao i svaki drugi, što se odnosilo i na kargo sektor aerodroma u kojem je osoblje rutinski obavljalo svoje zadatke. Među njima je bio i Ričard Rasel, agent zemaljske službe Horajzon Era iz Samnera u Vašingtonu. Bio je deo tima za vuču, koji je premeštao avione na aerodromsku platformu, oko četiri godine. Tih momak kojeg su ostali radnici simpatisali. Detinjstvo kao i mnoga druga. Odrastao je u Ki Vestu na Floridi, a sa sedam godina se sa roditeljima preselio na Aljasku. “Bibo”, kako su ga zvali u školi bio je odličan igrač američkog fudbala u srednjoj školi, a po preseljenju u Severnu Dakotu nastavio je svoju fudblasku karijeru.
Godine 2012. upoznao je kao prilično mlad i ženu svog života, kojom se oženio i zajedno sa njom otvorio pekaru u Samneru, koju kasnije zatvara, što koincidira sa zaposlenjem u Horajzonu.
Ko je tada mogao da zna da bi za sve bilo daleko bolje da je nastavio da pravi kroasane.
Bio je strastveni putnik i pohađao je globalni kampus Vašingtonskog državnog univerziteta, smer društvene nauke. Planirao je da konkuriše za rukovodeću poziciju u Horajzon Er-u ili da postane vojni oficir nakon sticanja diplome. Takođe je bio aktivan u crkvi i vođa lokalne hrišćanske omladinske službe.
Dan kao nijedan drugi
Kompaniju DHC kupio je Boing 1986. godine, zatim Bombardier šest godina kasnije. Upravo je jedan takav, oficijelnog naziva Bombardier Q400 sleteo sa servisa iz Britanske Kolumbije i nije bio planiran za let tog dana.
Ipak, Brajan je mislio drugačije. Znajući rutinu svojih kolega, i generalno manju frekvenciju na tom delu aerodroma, ukrao je avion iz kargo dela i odrolao ga do piste 16C preko rulnih staza. Kontrolni toranj u Sijetlu je nekoliko puta pokušao da natera pilota letelice da se identifikuje na frekvenciji, ali nije dobio odgovor. Obližnji avion Aljaska Erlajnsa na zemlji izvestio je da je letelica započela poletanje i da su točkovi počeli da se dime. Neovlašćeno poletanje izvršeno je u 19:32 po lokalnom vremenu.
Već oko 20:15 su dva “Orla” (i tanker za gorivo) iz 142. lovačkog krila Nacionalne garde Oregona podignuta iz baze u Portlandu kako bi letelicu presrela. Naoružani raketama vazduh-vazdu dostizali su nadzvučne brzine, što je generisalo zvučne udare na putu ka oblasti Pjudžet. Letovi ka i sa aerodroma Sijetl momentalno su obustavljeni.
Radio veza koja je preplavila društvene mreže
Kontrola vazdušnog saobraćaja Sijetl–Takoma održavala je radio kontakt sa “pilotom”. Snimljeni delovi razgovora su brzo postali viralni segmenti društvenih mreža.
U gotovo nadrealnoj komunikaciji Ričard Rasel odavao je utisak potpuno smirenog momka, gotovo dečije radoznalosti, utisak koji je na trenutke potpuno stavljao u drugi plan tragediju koja je svakog trena mogla da se dogodi. U jednom momentu rekao je “slomljen sam momak, sa par olabavljenih šrafova u glavi, pretpostavljam. Nikad to do sada nisam znao, do sada”.
Kada mu je kontrolna uputila sugestiju da sleti na vojni aerodrom baze Luis-Makord kratko je odgovorio “ti momci će se naljutiti ako pokušam da sletim tamo. Mislim da bih mogao nešto da zabrljam. Ne bih to želeo da uradim”.
Potom je upitao kontrolu letenja da li bi mogao da dobije posao pilota u kompaniji Aljaska Erlajns ukoliko uspešno sleti.Na potvrdan odgovor sarkastično je odgovorio “da, tačno, u stvari ne, ja sam belac”, što je bila aluzija da postoji nekakav ključ u zapošljavanju u odnosu na rasu i boju kože.
Manevri i poslednji ples
Potom je najavio da će uraditi nekoliko manevara, i naglasio da nikoga ne želi da povredi. Njegovi manevri ostavili su iskusne pilote u šoku, jer se radilo o momku koji nikada nije imao dozvolu za letenje niti je pilotirao, što je kasnije potvrdio i izvršni direktor Horajzona, dodavši da su vazdušni manevri koje je izvodio bili “neverovatni”, a još neverovatniji podatak je bila njegova rečenica upućena kontroli letanja da “pomalo zna šta radi iz iskustva gledanja video igrica”.
Zaposleni na aerodromu, očevici na zemlji, kao i piloti dva F-15 lovca, koji su bez ispaljivanja raketa pokušali da avion preusmere ka Pacifiku, posmatrali su poslednji i prvi ples, let nekoga ko ide u sigurnu smrt, ples koji uz sav ulog tonama težak (i bukvalno i figurativno) koji je sa sobom nosio, nije imao grešku.
U jednom momentu avion se spustio na par metara iznad vode, da bi se akrobatski ponovo uspeo na nebo. Bio je to vazdušni manevar u kojem avion vrši potpunu rotaciju i na svojoj uzdužnoj i na bočnoj osi, navodeći da sledi spiralni put, približno zadržavajući svoj prvobitni pravac. Jedan pilot veteran koji je bio svedok ovog događaja izjavio je da je “manevar prilično dobro izveden, bez zastoja ili povlačenja krila”.
Avion je poslednji put na radaru viđen iznad Pjudžet Saunda. Ispostavilo se da Ričard nikada nije ni razmišljao o spuštanju, što je i nekoliko minuta pred pad aviona vrednog 30 miliona dolara i nagovestio kontroloru letenja – “ne znam, ne želim, ovo je to, nisam planirao da ga spustim”. Poslednje što je izgovorio bile su reči da “ne želi nikoga da povredi”, uz izvinjenje prijateljima i porodici.
U 20:43 avion se srušio na ostrvu Ketron, u oblasti Pjudžet Saund u Vašingtonu. Vatrogasci iz lokalnih službi i drugih obližnjih odeljenja stigli su na ostrvo oko sat i po nakon nesreće, gde su se potom borili sa vatrom koja se proširila kroz gusto grmlje ostrva. Stanovnici retko naseljenog ostrva nisu povređeni, iako je blizu mesta nesreće bila najmanje jedne kabina na ostrvu, koja je bila zauzeta.
Epilog
Šerifova kancelarija okruga prepustila je istragu federalnim agencijama. FBI u Sijetlu je potvrdio da je otmičar aviona bio 29-godišnji Ričard Rasel, a njegov čin definisaan je kao samoubilački, bez terorističkih elemanata. Kasnije je FBI pronašao snimač podataka o letu zajedno sa komponentama diktafona u pilotskoj kabini. Novembra iste godine FBI je zaključio istragu, zvanično isključivši terorizam kao motiv. Utvrđeno je da je Rasel delovao sam, kao i da je spuštanje na ostrvo Ketron bilo namerno. U kasnijim internim istragama kompanije navedeno je da su stariji piloti nekoliko puta opazili Rasela kako boravi u kokpitima aviona. Jedan pilot se prisetio kako je u jednom takvom u avionu Embraer 175 boravio sa Raselom koji ga je propitivao o njegovim pripremama za poletanje. Neki zaposleni bili su mišljenja da se Rasel verovatno obučavao korišćenjem amaterskog softvera za simulaciju leta.
Časopis Roling Stoun bavio se ovim incidentom, i 2021. godine je objavio da neki Raselovi prijatelji. ali i porodica veruju da je možda zadobio povrede mozga tokom njegovih fudbalskih godina u srednjoj školi i na koledžu. Njegov saigrač sugerisao je da je njegova mentalna nestabilnost bila uzrokovana nedijagnostikovanom hroničnom traumatskom encefalopatijom koja je možda nastala usled ponovljenih potresa mozga.
Sredinom 2022. godine FBI je objavio 500 stranica ranije poverljivih dokumenata u vezi sa ovom istragom, koja i dalje intrigira brojne ljubitelje avijacije.
Pavle Jakšić | Vitraž
Cover photo: William Musculus, Wikipedia
Pratite Vitraž: