Kroz sve turbulencije i muke, uključujući i poslednje zdravstvene, Kejt Midlton je zadržala osećaj dostojanstva, gracioznosti, ali i snage, balansirajući svoje kraljevske dužnosti sa ulogom voljene žene i majke troje dece. Njena posvećenost, osećaj dužnosti, empatija, stil, učvrstile su njen status moderne kraljevske ikone, oblikujući nasleđe koje prevazilazi titule i tijare.
Kejt Midlton, rođena kao Ketrin Elizabet imala je detinjstvo koje je postavilo temelje za staloženu i elegantnu kraljevsku figuru kakva će kasnije postati. Odgajana u selu Čapel Rou u Berkširu, a rođenau Redingu, Kejt je najstarija od troje dece. Njena majka Kerol (tada Goldsmit) radila je kao stjuardesa za Britiš Ervejz gde je zbog svoje lepote i šarma bila tiha patnja velikom broju muških kolega iz kompanije.
Među njima je bio i jedako privlačni dispečer Majkl Midlton, sin pilota, čiji su preci bili delovi jorkširske elite, a to nasleđe ispostaviće se kao prilično značajno i za samu Kejt. Uzeli su se 1980. godine u Dorniju, u oblasti Bakingemšajr. Kejt su dobili 20. juna 1982. godine, a nekoliko godina kasnije još dvoje dece Filipu “Pipu” i Džejmsa.
U porodičnom stablu Midltona bila je i Harijet Martino, važan mislilac viktorijanskog doba, žena koju su poštovali i sa njom se družili i velikani poput Čarlsa Darvina, Florens Najtingejl, Šarlote Bronte. Majkl sasvim sigurno nije na Harijet povukao genetiku, pošto u zvaničnoj biografiji Kejt Midlton autora Šina Smita stoji da je prva Darvinova, neumesna reakcija, kada je video Harijet bila – “koliko ružna žena”.
Iako je odrastala u porodici koja je pripadala srednjoj klasi, obrisi kasnijih kraljevskih spona imali su i delić uporišta i u njihovoj porodičnoj tradiciji, pošto su njeni prabaka i deda Noel i Oliv Midlton bili su domaćini članovima britanske kraljevske porodice od 1920-ih do 1940-ih. Sa druge strane, njena porodica po majci bila je radničke klase, i bavila se rudarstvom.
Oba roditelja su se poslovno tražili. Kerol je napustila školu sa 16 godina, pa joj se ipak uspešno vratila, da bi nakon škole radila kao asistentkinja u prodavnici garderobe pre odlaska u Britiš Ervejz.
Na kraju su Majkl i Kerol osnovali Party Pieces, uspešnu kompaniju za snabdevanje robom za zabavu (mahom torbe koje su slali poštom). Posao je išao uzlaznom putanjom pa je 1989. Majkl napustio posao u Britiš Ervejzu (Party Pieces je prodat u maju 2023. nakon što je otišao u stečaj. Kompanija je dugovala 2,6 miliona funti poveriocima kada je propala).
Kejt ni u čemu nije oskudevala, iako bi svako poređenje bilo čijeg odrastanja nivoom sa kraljevske porodice, to odrastanje učinilo prilično mizernim.
Obrazovanje, od Jordana, Firence, Čilea pa sve do Škotske
Midltoni su zbog očeve poslovne ponude odlučili da se iz Berkšira presele u gavni grad Jordana Aman, kada je Kejt imala dve godine, a Filipa osam meseci. Tokom njihovog dvogodišnjeg boravka, Kejt je pohađala školu engleskog jezika u Amanu dok je njena majka bila na porodiljskom odsustvu. U Britaniju su se vratili 1986. godine.
Kejt je školovanje nastavila u privatnoj školi Sent Endruz u Berkširu. Kada se porodica 1995. godine preselila u seoce Baklburi bila je deo škole Daun Haus. Na internatu Marlboro koledža pokazala je zavidan talenat u sportu, te je bila kapiten ženskog tima u hokeju na travi. Dok je pohađala školu, nagrađena je zlatnom nagradom vojvode od Edinburga.
Uprkos tome što joj je ponuđeno mesto na Univerzitetu u Edinburgu, Kejt je odlučila da pauzira godinu, studirajući na Britanskom institutu u Firenci u Italiji, a 2001. godine je otputovala u Čile, na desetonedeljnu ekspediciju u Patagoniju, koja je prethodila njenom upoznavanju sa princom Vilijamom, koje je usledilo posle njenog upisa na Univerzitet Sent Endruz u Fajfu u Škotskoj, gde je u početku studirala psihologiju, pre nego što se fokusirala isključivo na istoriju umetnosti.
Kejt i Vilijam
Te godine Kejt upoznaje princa Vilijama dok su bili studenti na Univerzitetu Sent Endruz, iako njihova prava romansa započinje nešto kasnije, 2002. godine na humanitarnoj modnoj reviji na univerzitetu kada se Kejt pojavila na sceni u providnoj čipkanoj haljini. Par je počeo da izlazi 2003. godine, a tokom druge godine njihovih studija Kejt je sa Vilijamom i još dvoje prijatelja delila stan. U periodu od dve godine, od 2003. do 2005. zajedničkog života, zadesio ih je i prvi raskid negde na sredini cimerskog ciklusa.
Nakon što je diplomirala, Midlton i njena porodica suočili su se sa intenzivnim nasrtajima tabloida zbog njene veze sa Vilijamom. Britanskih tabloida, čije odsustvo mere nije potrebno dodatno objašnjavati. Ispostaviće se da će to medijsko proganjanje biti sastavni deo njihovih života do dan danas. Godine 2006, Kejt je skraćeno radila u lancu odeće Jigsaw, i kao projekt menadžer u porodičnom preduzeću, gde je bila odgovorna za veb stranicu i kataloge.
Sa delimičnim medijskim zatišjem počeli su češće da se zajedno pojavljuju u javnosti, na svečanostima, venčanjima, pa je tako Kejt prvi put upoznala kraljicu Elizabetu na venčanju Vilijamovog rođaka 2008. godine. Dve godine kasnije par se preselio u vikendicu na imanju Bodorgan u Anglsiju, u Velsu, gde je Vilijam boravio tokom svoje RAF obuke (kraljevsko vazduhoplovstvo) za traganje i spasavanje i kasnije. Pre braka, Kejt je živela sa sestrom Pipom u stanu u vlasništvu njihovih roditelja u Čelsiju u Londonu.
Planina Kenija, ugašeni vulkan, i drugi po visini vrh u Africi, posle Kilimandžara, sa najvišim vrhom Batian od 5.199 metara bila je mesto gde je Vilijam verio prstenom koji je pripadao njegovoj majci, Dajani, princezi od Velsa.
Par se venčao 29. aprila 2011. u Vestminsterskoj opatiji na Dan Svete Katarine, koji je proglašen državnim praznikom. Procene globalne publike za venčanje su se kretale oko cifre od 300 miliona i više, dok je 26 miliona ljudi gledalo događaj uživo, samo u Britaniji. Njenu venčanicu dizajnirala je Sara Barton, tada pod okriljem kuće Aleksandera Mekvina. Ketrin je dobila titulu „Njeno Kraljevsko Visočanstvo Vojvotkinja od Kembridža“, a nju je pratio i poklon od kraljice majke, seoski dom Anmer Hol, na imanju Sandringem. Nakon braka 2011. godine, par je koristio Notingham Kotidž kao svoju rezidenciju u Londonu. Preselili su se u četvorospratni, 20-sobni stan 1A u Kensingtonskoj palati 2013, kada je na svet došao i njih sin princ Džordž, koji im se pridružio u palati čije je renoviranje trajalo 18 meseci i koštalo je 4,5 miliona funti. Nakon što su dobili ćerku princezu Šarlot Kensingtonska palata postala je glavna rezidencija Vilijama i Ketrin 2017. godine, da bi njihova poslednja destinacija, u koju im se priključio i princ Luis, koji je došao na svet 2018. godine bila Adelaid Kotidž u Vindzoru od 2022. godine. Besprekornim travnjacima, poput onih versajskih, jurcala su dva koker španijela Lupo i Orla, koja je i danas živa.
Novi život omeđen još većom medijskom pažnjom
Ketrinin prvi oficijelni angažman nakon venčanja dogodio se u maju 2011. kada su ona i Vilijam upoznali Baraka i Mišel Obamu u Bakingemskoj palati, a godinu dana kasnije bili su i ambasadori Letnjih olimpijskih igara u Londonu. Nakon brojnih zajedničkih pojavljivanja sa Vilijamom, Kejt je 2019. godine primila prvi kraljevski pozdrav, koji je obično primila kraljica, na vojnom takmičenju Beating Retreat.
Bila je deo ceremonija, susreta, i putovanja koja su uključivala i sastanke sa Si Đinpingom, predsednikom Kine, Volodimirom Zelenskim, predsednikom Ukrajine, Tonijem Abotom, premijerom Australije. Prisustvovala je i obeležavanju sedamdesetogodišnjice iskrcavanja u Normandiji, a sa Vilijamom je posetila i Dansku, Francusku, Nemačku, Belgiju, Luksemburg, Pakistan, Belize. Bili su i na nekim NBA utakmicama, za svoju dušu.
Kada je u pitanju filantropija, Ketrin se bavila dobrotvornim radom i pre i posle venčanja, od priređivanja izložbi i prikupljanja sredstava za UNICEF, pomoći osobama sa invaliditetom i onima za bolestima zavisnosti, deci, koja su njen glavni fokus, uz umetnost i sport. Fondacija princa Vilijama i princa Harija je preimenovana kako bi odražavala Ketrinin doprinos dobrotvornoj organizaciji. Sada je poznata kao Kraljevska fondacija princa i princeze od Velsa.
Njen uticaj na dobrotvorne donacije i vidljivost projekata dobio je i svoje ime „efekat Kejt“.
Tenis gotovo da ne propušta, posebno Vimbldon, gde smo nekoliko puta mogli slavodobitno da je gledamo kako razgovara sa našim Novakom Đokovićem nakon njegovih titula. Od 2016. godine je i pokrovitelj All England Lawn Tennis asocijacije i Kriket kluba. Njene pasije su i jedrenje i fotografija, o čemu svedoče i njeni radovi, kroz slike preživelih od Holokausta koje je napravila upravo Kejt, a koje su kasnije bile deo izložbe u Carskom ratnom muzeju. Smatra se ženom sa stilom, koja ima i hrabrost da konzervtivni stil oblačenja u rigidnoj Britaniji zameni sa nečim riskantnijim, poput kreacija kuća Guči i Dolče i Gabana, koja je nehajno umela da iznese. Časopis Tajm je Ketrin svrstao među 100 najuticajnijih osoba na svetu 2011, 2012. i 2013. godine.
Uprkos svojim filantropskim nastojanjima i besprekornom imidžu, Kejt Midlton nije bila izuzeta od kontroverzi, uglavnom ne svojom krivicom. Paparaco fotografije koje su narušavale njenu privatnost, život njene sestre, stvari van njene kontrole. Vilijam i ona su poučeni iskustvom tragedije princeze Dajane uvek vodili računa da odvoje privatan život od ceremonijalnih obaveze, koliko god je to bilo moguće u zemlji poput Engleske. Ovaj tekst svakako neće dati omaž žutoj štampi.Kroz sve turbulencije i muke, uključujući i ove poslednje zdravstvene, Kejt Midlton je zadržala osećaj dostojanstva, gracioznosti, ali i snage, balansirajući svoje kraljevske dužnosti sa ulogom voljene žene i majke troje dece. Njena posvećenost, osećaj dužnosti, empatija, stil učvrstile su njen status moderne kraljevske ikone, oblikujući nasleđe koje prevazilazi titule i tijare.
Pavle Jakšić | Vitraž
Pratite Vitraž: